Úkol 3 (46. ročník)

  • Téma: Zasolení
  • Doporučené období: leden – únor

Sníh je krásný, ale řidiči z něj na silnicích radost nemají. Proto jsou frekventované silnice v zimě soleny. Motoristé to vítají, ale co na to obyvatelé okolních příkopů?

Povinná část

Může se vám hodit: dvoulitrové PET láhve s víčky, trychtýř, kalíšek čí stříkačka na nabírání vody, nesmývatelný fix, semínka řeřichy a hrachu nebo fazolí, 10 mističek, buničina, kuchyňská sůl, kuchyňská odměrka/váha

  1. Vydejte se ven k nějaké silnici, na které během zimy probíhá solení (nejlépe v době tání), k silnici, kde se nesolí vůbec nebo jen zřídka a k nějaké vodní ploše dostatečně vzdálené od silnice (rybník, tůňka, potok, řeka,…). Z příkopu u silnice odeberte alespoň 2 l vody do PET lahve. Láhev označte místem sběru. Stejně postupujte i na dalších lokalitách sběru vody (příkop u nesolené silnice a rybník/potok/řeka).
  2. V zázemí klubovny nebo třídy napusťte do dalších dvou PET lahví pitnou vodu. V jedné z nich rozpusťte 76 g kuchyňské soli, tím získáte přibližnou slanost Středozemního moře, což je 3,8 %. I tyto láhve označte.
  3. Dále si připravte 10 misek s buničinou. Na polovinu z nich nasypte semínka řeřichy a na zbylých 5 hrách nebo fazole. Každou dvojici misek (s řeřichou a s luštěninou) budete zalévat jinou vodou, proto doporučujeme jejich pečlivé označení. Následujících několik dní vám misky nesmí nikdy vyschnout (buničina musí být vždy alespoň vlhká). Zároveň dejte pozor na jejich přemokření, aby nedošlo k hnití. Všechny misky musí mít stejné podmínky pro růst (dostatek tepla, stejné množství vody i světla). Každou dvojici semínek zalévejte jen vodou pro ně určenou (pitnou; z rybníka nebo potoka; z příkopu, kde se nesolí; z příkopu, kde se solí a doma vyrobenou slanou vodou).
  4. Po pár dnech vám semínka začnou klíčit. Pozorujte, jak se jim v které vodě daří. Která miska začala klíčit jako první? Čím to může být způsobeno? Vyklíčily všechny? Které rostlinky žily nejdéle? Popište vitalitu rostlinek na jednotlivých miskách. Zamyslete se, jak se asi daří rostlinám v příkopech u silnic, u potoka, v květináči…
  5. Nezapomeňte všechny své kroky fotograficky zdokumentovat (od odběru vod až po klíčení a růst).

Tipy na další řešení

  • Nejvitálnější rostlinky hrachu nebo fazolí zkuste přesadit do květináče. Třeba vám některá vykvete a možná i vyplodí.
  • Stejný pokus můžete zkusit i s vodou z rozpuštěného sněhu ze zahrady nebo s oblíbenou limonádou. Jak semínka klíčí a rostlinky prosperují?
  • Samozřejmě můžete celý úkol zkusit s různými druhy rostlin.

Mohlo by vás zajímat: