Úkol 4 (47. ročník)

S příchodem jara se příroda probouzí po dlouhém zimním odpočinku. Ze semínek klíčí nové rostlinky, z cibulí a hlíz vyráží jarní květiny, stromy se už brzy zazelenají. Nejen říše rostlin se má čile k světu. Například díky různým bezobratlým živočichům se to venku životem jen hemží!

Povinná část:

  1. Vydejte se ve městě ven. Jděte do parku, do aleje nebo vilové čtvrti plné zahrad.
  2. Hledejte místa, kde se hemží červené kolonie ruměnice pospolné. Najděte dvě až tři kolonie, pokud jich potkáte víc, zaznamenejte informace o všech (nanejvýše 6 kolonií).
  3. Vyfoťte kolonie a pokuste se odhadnout, jak jsou velké. Zapište, na jakém podkladu jste kolonii našli (U paty stromu? Jakého? Nebo na kameni, betonu, zahradní zídce?), zaznamenejte také datum a čas, kdy jste pozorování prováděli, teplotu vzduchu, jaké bylo počasí, jestli byly ruměnice na sluníčku nebo ve stínu.
  4. Různí jedinci v rámci jedné kolonie se kromě velikosti liší i svou kresbou. Čím je to dané?
  5. Zakreslete typického jedince z každé velikostní/barevné kategorie. Ke každému obrázku zapište, v jakém přibližném poměru se v jednotlivých koloniích vyskytuje. Pokud si všimnete ruměnice s neobvyklou kresbou, zkuste ji překreslit na papír také.
  6. Vytvořte tabulku a zapište do ní zaznamenané údaje ze všech pozorovaných kolonií. Pokuste se shrnout, v čem se mezi sebou jednotlivé kolonie liší a co naopak platí pro všechny. Napište, čím by to mohlo být způsobeno.

Co se vám bude hodit: papír, tužka, pastelky/fixy, fotoaparát/chytrý telefon

Tipy na další řešení:

  • Zjistěte, do jakého řádu ruměnice pospolná patří, a jaké další rody jsou s ní blízce příbuzné
  • Čím se živí různí příslušníci tohoto řádu? Mají pro svůj způsob obživy nějak uzpůsobené ústní ústrojí?
  • Možná jste na některých stromech zaznamenali kolonie jiného druhu, příbuzného ruměnici pospolné. O jaký druh se jedná? Na jakých stromech se zpravidla vyskytuje? Pokuste se o něm zjistit co nejvíce informací.
  • Napište, jaké další živočichy jste potkali v místě svých pozorování.

Mohlo by vás zajímat: