Úkol 1 (52. ročník)

Žížaly jsou jedním z nejdůležitějších půdních organizmů. Bez nich by došlo k úplnému rozvrácení celého půdního ekosystému. I proto jsou zařazeny mezi tzv. klíčové druhy. Nejen že půdu provzdušňují, ale podílí se i na rozkládání odumřelých organizmů. Pojďme se spolu podívat na tyto kroužkovce zblízka.

Bude se vám hodit: rýč nebo zahradnická lopatka, láhev s vodou, 2 čisté kelímky od jogurtu, listy papíru, pravítko, zápisník, psací potřeby, lupa, velkou sklenici od okurek (min. 3 l), listí a trávu, hlína, černý papír, rozprašovač, fotoaparát nebo mobilní telefon s fotoaparátem

Povinná část:

  1. Vydejte se ven na dvě různé lokality louku, pole, zahradu, břeh rybníka, k lesu, … kamkoliv, kde můžete v půdě najít žížaly. Pomocí rýče nebo zahradnické lopatky vykopejte 1 – 2 žížaly. Než sáhnete na žížalu, navlhčete si ruce vodou. Opatrně je uložte do čistého kelímku od jogurtu nebo jiné vhodné nádoby. Nádobu označíte štítkem s informacemi o lokalitě, datu nálezu, aktuálním čase, počasí a odneste ji do klubovny nebo do třídy. Nezapomeňte se během celého zkoumání průběžně fotit.

 

  1. V klubovně každou žížalu opatrně položte na čistý list papíru. Každou šetrně změřte a pozorně si ji prohlédněte (třeba i lupou). Jsou všechny stejné? Liší se nějak? Svá pozorování sepište do přehledné tabulky.

 

  1. Ztište se, nakloňte se blíže k papíru s žížalou a pozorně poslouchejte. Co slyšíte? Čím je to způsobeno? Velmi jemně, abyste žížale neublížili, ji pohlaďte mokrým prstem od jednoho konce k druhému a pak opačně. Vnímáte nějaký rozdíl? Nezapomeňte vše zaznamenat.

 

  1. Do velké sklenice od okurek nasypte hlínu. Na ní položte listí ze stromů, trávu apod. Na vrch položte žížaly. Sklenici zavřete a pozorně si ji prohlédněte a nakreslete nebo vyfoťte. Celou sklenici pak obalte černým papírem. Uložte ji na temné chladné místo a 1x denně nebo podle potřeby sklenici otevřete a oroste povrch jejího obsahu a případně doplňte trávu a listí. Po týdnu sundejte černý papír. Vidíte nějakou změnu oproti stavu na začátku? Vše si pečlivě poznamenejte. Je-li potřeba přidejte listí a trávu a sklenici opět zavřete, obalte černým papírem a odložte do chladu a temna. V četnosti rosení a přikrmování postupujte stejně jako v prvním týdnu zkoumání. Po dalším týdnu (tedy 14 dní od začátku), sklenici opět vybalte z černého papíru. I nyní si prohlédněte, co se změnilo a vše pečlivě zaznamenejte a nakreslete nebo nafoťte. Po skončení pozorování žížaly opět šetrně vraťte do přírody.

 

Tipy na další rozšíření úkolu:

  • Kolik žížalích bobků jste napočítali při prvním kontrolním dni a kolik při druhém?
  • Při vypouštění žížal zpět do přírody, uspořádejte žížalí závody v zavrtávání.

Mohlo by vás zajímat: