Úkol 1 (49. ročník)

Když procházíte s hlavou zdviženou ke korunám stromů, napadla Vás někdy otázka, jak vysoký ten strom může být? Máte někde nějakého velikána, který by stál za přeměření a Vy nevíte jak na to? Lesníci používají k měření stromů výškoměr, že ho nemáte? To nevadí, my Vám to pomůžeme zjistit i bez výškoměru a i tak nebudete potřebovat téměř žádné pomůcky. 

Bude se Vám hodit : kus papíru (ve tvaru čtverce), krejčovský metr/svinovací metr/pásmo, poznámkový blok, propisku, fotoaparát/chytrý mobilní telefon s fotoaparátem

Povinná část: 

  1. Vydejte se ven do zahrady, do lesa, na louku či do parku a vyberte si strom, jež vás upoutal svou velikostí.
  1. Určete strom do druhu a udělejte odhad jeho výšky, vše si pečlivě zapište. Nezapomeňte si ho vyfotit!
  1. Papír přeložte tak, aby vám vznikl trojúhelník. Trojúhelník, který vám vznikne, bude mít jeden pravý úhel( 90°) a dva ostré úhly (45°)
  1. Papírový trojúhelník chytněte za jeden ostrý úhel tak, aby pravý úhel směřoval od vás směrem ke stromu. Takto nasměrovaný trojúhelník si přidržte před okem.
  1. Vzdalujte se od stromu, který je předmětem vašeho měření tak daleko, abyste na špičce papírového trojúhelníku viděli špičku stromu. Nejlépe se vám bude špička stromu hledat když zavřete jedno oko.
  2. Označte místo, kde jste stáli a viděli jste na špičce trojúhelníku špičku pozorovaného stromu. Odměře vzdálenost od Vašeho označeného místa ke spodnímu konci stromu pomocí metru.
  1. Ke změřené vzdálenosti přičtěte výšku svého těla. Výsledné číslo je výška vámi pozorovaného stromu.
  1. Takto změřte 3 stromy ve vašem okolí. Odhadli jste jejich velikost dobře? O kolik jste velikost netrefili ve vašem odhadu?

Tipy na další řešení: 

Také si můžete zkusit vypočítat objem stromu zde

Mohlo by vás zajímat: