Úkol 4 (53. ročník)

Hálky. Jistě jste je už někdy v přírodě viděli: podivné útvary na rostlinách, které nejsou ani větvičkou, ani plodem. Někteří možná znají tvrdé kuličky na listech dubů, kterým se říká duběnky. Hálek je však mnoho různých druhů. Mohou mít podivné tvary, jsou ale dobře maskované, a tak je při procházce lesem snadno přehlédneme.

V tomto úkolu se jim podíváme na zoubek: naučíme se je v přírodě vyhledávat, zjistíme, kde se vlastně berou a k čemu slouží.

Bude se vám hodit: zápisník s psacími potřebami pro přesnou dokumentaci, fotoaparát (nebo telefon s fotoaparátem), zahradnické nůžky, krabičky na sběr přírodnin (příp. igelitové sáčky), zařízení se staženými mapami.

Pro další práci budete potřebovat: ostrý nůž nebo zahradnické nůžky, lupu, zařízení s přístupem k internetu a určovací literaturu.

 

POVINNÁ ČÁST

1. Zjistěte za pomoci literatury a případně i internetu, co jsou to hálky, jak vznikají a jak mohou vypadat. Zaměřte se v tuto chvíli na jejich vzhled, na jakých druzích rostlin se s nimi můžeme nejčastěji setkat a z jakých orgánů rostlinného těla mohou takové hálky vyrůstat.

Tato příprava vám usnadní práci v terénu a výrazně zvýší pravděpodobnost, že nějaké hálky najdete, proto ji nepodceňte.

2. Vyrazte do přírody a pokuste se najít alespoň pět různých druhů hálek.

Hálku vždy nejprve vyfotografujte/nakreslete. Poté ji seberte i s částí hostitelské rostliny. Je-li to možné, vezměte alespoň dvě hálky od každého druhu. Zaznamenejte si datum a místo nálezu (nemusíte totiž najít všech pět během jedné vycházky).

Nádobu s hálkou dobře uzavřete a nedávejte více druhů hálek do jedné nádoby.

3. V klubovně/ve škole jednotlivé hálky prozkoumejte důkladněji. S pomocí literatury je určete. Pokud z hálky během přepravy “něco vylezlo”, nenechte to utéci.

Do přehledné tabulky si zaznamenejte

    1. druh, který hálku vytvořil
    2. druh hostitelské rostliny a orgán rostlinného těla, z něhož hálka vyrůstá
    3. přibližnou velikost hálky
    4. datum a místo nálezu
    5. můžete přiložit fotografie/nákres z terénu

 

4. Podívejte se také dovnitř. Pracujte opatrně, abyste se nezranili – některé hálky jsou opravdu tvrdé (můžete požádat o pomoc dospělého). Pro pozorování rozkrojené hálky můžete použít lupu.

Do tabulky připište:

    1. velikost a počet komůrek v hálce
    2. zda byla hálka osídlená (larvou/dospělým živočichem)
    3. náčrtek vnitřní stavby hálky

OTÁZKY K POVINNÉ ČÁSTI:

  1. Pokuste se svými slovy vysvětlit, co je to hálka. Jak vzniká? K čemu je vytvoření hálky jejímu původci? K čemu je to hostitelské rostlině?
  2. Jaké další hálky byste bývali mohli najít? Zohledněte výskyt hostitelských rostlin v místech, kde jste hálky hledali.
  3. Přiložte výše zmíněnou tabulku se seznamem vámi nalezených hálek.
  4. Na kterém rostlinném orgánu se hálky nejčastěji vyskytovaly?
  5. Kolik druhů hálek bylo osídleno a které to byly? Zkuste se zamyslet nad důvody, proč tomu tak bylo. Byly by tytéž hálky osídleny, pokud byste je našli během letních prázdnin?

 

TIPY NA DALŠÍ ŘEŠENÍ:

  1. Pokuste se přibližně určit obyvatele hálek, které jste objevili (alespoň do řádu). Mohou to být původci hálek, nebo je to úplně jiný živočich? Pokud se nejedná o původce hálek, zamyslete se, proč tam byl – co tam hledal.
  2. Z hálek žlabatky dubové (duběnek) lze vytvořit tzv. duběnkový inkoust. Návod můžete najít například zde: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-technika/27305/jak-si-vyrobit-domaci-inkoust-z-listu-dubenky.html

Zvládnete celý úkol napsat vlastnoručně vyrobeným inkoustem 🙂?

Mohlo by vás zajímat: