Úkol 3 (50. ročník)

 • Téma: Led a sníh
 • Doporučené období: leden - únor

Bílou zimu má každý rád. Koho by nebavily hry na sněhu nebo na kluzišti. Přemýšleli jste ale někdy, jak je to možné, že se voda může proměnit na sníh a led a zase zpátky? Co se s ní vlastně děje? Pojďte vyrazit na sníh a něco nového se při tom dozvědět.

Bude se vám hodit: sníh, kádinka, vařič nebo sporák, lžička, sůl, alobal, teploměr

Povinná část:

 1. Připravte si kádinku, vydejte se ven a naplňte ji sněhem. Podívejte se na rysku a zapište si, jaký objem sněhu je uvnitř.
 2. Odneste si kádinku domů nebo do klubovny a sledujte, jak sníh taje. Případně můžete tání urychlit nad plamenem vařiče nebo sporáku.
 3. Změnil se objem vody v kádince? O kolik? Zkuste popsat, proč tomu tak je.
 4. K druhému pokusu budete potřebovat opět kádinku, sníh a k tomu také trochu vody, sůl a alobal. Jako v předchozím případě si naberte venku do kádinky sníh (tentokrát jen cca do poloviny) a odneste si ji domů nebo do klubovny.
 5. Složte si čtverec z alobalu tak, aby se na něj akorát vešla kádinka a na alobal kápněte trochu vody. Do kádinky s tajícím sněhem zamíchejte 6 lžic kuchyňské soli a položte ji na alobal.
 6. Počkejte cca deset minut a pak kádinku zvedněte. Co se stalo s alobalem? Co se stalo s vodou, kterou jste na něj nakapali?
 7. Zkuste vymyslet vysvětlení tohoto jevu.

Tipy na další řešení:

 • Pokus s rozpouštěním sněhu můžete zkusit také s kostkou ledu. Změní se její objem?
 • Jistě víte, že když začne sněžit, silničáři začnou sypat silnice solí. Proč to dělají? Co se děje se sněhem, když k němu přidáme sůl?
 • Při pokusu se solí změřte teplotu v kádince se sněhem. Poté ji znovu změřte, když do sněhu přidáte sůl. Změnila se teplota? Zjistěte, při jakých teplotách může tuhnout slaný roztok. Bude záležet na jeho koncentraci? Odpovědi a vysvětlení můžete porovnat s informacemi na internetu.

Může se vám hodit:

                                                 

Proč se solí silnice?                                         Teplota a skupenství látek