-
Téma: Led a sníh
-
Doporučené období: leden - únor
Bílou zimu má každý rád. Koho by nebavily hry na sněhu nebo na kluzišti. Přemýšleli jste ale někdy, jak je to možné, že se voda může proměnit na sníh a led a zase zpátky? Co se s ní vlastně děje? Pojďte vyrazit na sníh a něco nového se při tom dozvědět.
Bude se vám hodit: sníh, kádinka, vařič nebo sporák, lžička, sůl, alobal, teploměr
Povinná část:
- Připravte si kádinku, vydejte se ven a naplňte ji sněhem. Podívejte se na rysku a zapište si, jaký objem sněhu je uvnitř.
- Odneste si kádinku domů nebo do klubovny a sledujte, jak sníh taje. Případně můžete tání urychlit nad plamenem vařiče nebo sporáku.
- Změnil se objem vody v kádince? O kolik? Zkuste popsat, proč tomu tak je.
- K druhému pokusu budete potřebovat opět kádinku, sníh a k tomu také trochu vody, sůl a alobal. Jako v předchozím případě si naberte venku do kádinky sníh (tentokrát jen cca do poloviny) a odneste si ji domů nebo do klubovny.
- Složte si čtverec z alobalu tak, aby se na něj akorát vešla kádinka a na alobal kápněte trochu vody. Do kádinky s tajícím sněhem zamíchejte 6 lžic kuchyňské soli a položte ji na alobal.
- Počkejte cca deset minut a pak kádinku zvedněte. Co se stalo s alobalem? Co se stalo s vodou, kterou jste na něj nakapali?
- Zkuste vymyslet vysvětlení tohoto jevu.
Tipy na další řešení:
- Pokus s rozpouštěním sněhu můžete zkusit také s kostkou ledu. Změní se její objem?
- Jistě víte, že když začne sněžit, silničáři začnou sypat silnice solí. Proč to dělají? Co se děje se sněhem, když k němu přidáme sůl?
- Při pokusu se solí změřte teplotu v kádince se sněhem. Poté ji znovu změřte, když do sněhu přidáte sůl. Změnila se teplota? Zjistěte, při jakých teplotách může tuhnout slaný roztok. Bude záležet na jeho koncentraci? Odpovědi a vysvětlení můžete porovnat s informacemi na internetu.
Může se vám hodit:
Proč se solí silnice? Teplota a skupenství látek