Úkol 2 (45. ročníku)

Povinná část

Bude se vám hodit: sáček na vzorky, prkýnko, nůž, hmoždíř, vodu, technický aceton (dá se koupit v drogerii nebo potřebách pro kutily), technický benzín, kapátko (lze ho nahradit párátkem) a bílé školní křídy.

  1. Vydejte se do přírody pro barevné listí dřevin (vezměte si i zelené, to je přeci také barva). Určete dřeviny, ze kterých jste listí posbírali. Nezapomeňte se u toho vyfotografovat.
  2. Nasbírané listí roztřiďte podle barev. Od každé barvy vyberte 3 až 5 listů s nejintenzivnějším odstínem zvolené barvy. Na prkýnku je rozkrájejte na velmi drobné kousky. Takto rozkrájené listy dejte do hmoždíře a důkladně je rozmělněte. Pečlivě sledujte barvu kaše a zamyslete se nad tím, co vám zbarvení říká o povaze barev v listu.
  3. Vzniklou kaši z listů zkuste rozdělit na 3 části a každou smíchat s 2 ml (malá lžička) různého rozpouštědla: vody, acetonu a benzínu. Tím uvolníte – extrahujete obsažená barviva. (Pracujte mimo dosah ohně v odvětrávané místnosti nejlépe pod dohledem dospělého.)
  4. Vezměte bílou školní křídu. Zhruba 2 cm od spodního okraje na ni naneste kapátkem nebo párátkem mnoho kapek vylouhovaného roztoku (čistého bez zbytku listů), tak aby vytvořili napříč křídou jednu linii. Nechte barvu na křídě trochu zaschnout. V mezičase si připravte zavařovací sklenici, do které nalijete na dno aceton (můžete to zkusit i s benzínem) ve vrstvě cca 0,5 cm. Poté křídu umístěte do sklenice podle nákresu, sklenici uzavřete víčkem a pozorujte, jak se nanesený proužek barvy začne měnit. Totéž udělejte s ostatními barvami. Barvy budou postupně obarvovat křídu, až se úplně rozvrství. Která barva byla nejintenzivnější? Jaká barva „doputovala“ nejdál? Která barva chybí nebo přebývá oproti barvě ze zelených listů?

Tipy na možná rozšíření úkolu:

  • Stejný postup můžete zkusit i s rostlinnými květy. Je nějaký rozdíl mezi barvivy v květech a v listech?
  • Ze zbylého listí si v klubovně vytvořte podzimní dekoraci.
  • Zbylé barvivo přefiltrujte do čisté sklenice a v temné místnosti ji z různých úhlů prosvětlujte baterkou. U jakých barev došlo při změně úhlu a lomu světla ke změně viděné barvy? Jaké barvy vám přišli nejzajímavější a proč?

Mohlo by vás zajímat: