-
Téma: Noční motýli a další hmyz
-
Doporučené období: září - říjen
Určitě vám už někdy vlítla v noci do pokoje můra. A všimli jste si, kolik hmyzu létá kolem pouličních lamp? Přilákalo je světlo, kterého v noci moc není. Pojďme společně prozkoumat tento noční svět.
Co se vám bude hodit: bílá plachta (třeba prostěradlo) nebo bílá zeď, provázek, kolíčky na prádlo, lampa, fotoaparát nebo mobilní telefon s fotoaparátem, atlas nočního hmyzu, zápisník, tužka
Povinná část:
- Večer po setmění za bezměsíčné noci se spolu s oddílovým vedoucím či pedagogem vydejte ven do temné zahrady, na okraj obce, k lesu, na louku,…zkrátka někam, kde není světlo z veřejného osvětlení. Vyberte místo kam budete svítit – nejlépe nějaký přechodový biotop, např.: rozhraní mezi loukou a remízkem, rozhraní mezi polem a zahradou,… Na provázek napnutý třeba mezi dvěma stromy pověste plachtu (v případě, že budete svítit na bílou zeď, plachtu nepotřebujete) a alespoň 10-20 cm od ní zavěste lampu. Tipy jak si poradit se zdrojem světla najdete v odkazech níže v části Může vám pomoci.
- Zaznamenejte si datum pozorování, teplotu vzduchu, sílu větru (ideální je bezvětří), přibližnou nadmořskou výšku nebo nejbližší obec a čas, kdy lampu rozsvítíte a čas, kdy ji zhasnete. A pak už jen vyčkejte na první návštěvníky. Jaký hmyz přiletěl první? Hmyzu se pokud možno nedotýkejte, abyste mu neublížili. Je plachta obsazována z obou stran nebo je některá její strana hmyzem preferovanější? Jaká skupina hmyzu byla nejpočetnější? Nejzajímavější „úlovky“ vyfoťte. Všechen hmyz přehledně zaznamenejte třeba formou tabulky a pokuste se ho na místě určit. Pokud se vám určování nedaří, vyfoťte si onoho jedince a určete jej dodatečně. Nezapomeňte se u svého pozorování vyfotografovat.
- Pozorujte alespoň hodinu. Měnil se během této doby počet nebo skupiny přilákaného hmyzu? Pokud ano, čím to může být způsobeno? Proč vlastně noční hmyz tolik láká světlo? Viděli jste někdy noční hmyz i ve dne? Případně jaký druh a při jaké příležitosti? Ovlivňuje výrazné noční osvětlení život nočního hmyzu? Pokud ano, jak? Může se stát, že světlo přiláká i nějakou sršeň – buďte opatrní. Na konci pozorování dejte pozor, abyste neublížili hmyzu, který na plachtě ještě sedí. Začněte odkloněním světla od plachty, světlo tak část hmyzu odláká. Poté ve dvojici opatrně sundejte plachtu z provázku, napněte ji a velmi jemně z ní hmyz setřepte. Teprve potom ji složte a zhasněte světlo.
Tipy na další řešení:
- Protáhněte si dobu pozorování na několik hodin. Lišilo se nějak spektrum návštěvníků?
- Nejlepší fotografie vytiskněte a uspořádejte výstavu svých nočních úlovků.
- Zopakujte pozorování v jinou část noci nebo s odstupem alespoň 14 dnů. Liší se vaše pozorování?
- Pozorování zopakujte s jiným zdrojem světla – s jiným UV zářením. Lišilo se druhové složení hmyzu?
Může vám pomoci:
Přizvěte si na pozorování nějakého entomologa, může vám pomoci nejen s určováním hmyzu.
Technika nočního svícení
Noční svícení v Praze
Ve FB skupině s názvem Motýlí plevel je mnoho ochotných určovatelů.
Mohlo by vás zajímat: