Úkol 1 (48. ročník)

S přicházejícím podzimem se příroda chystá k odpočinku. Někteří ptáci odlétají do teplých krajin, jiná zvířata si vytváří zásoby na zimu nebo se chystají k zimnímu spánku. Odpočívat ale budou i rostliny, které buď přečkají zimu v bezpečí podzemních oddenků a cibulí, nebo alespoň shodí listy. Byly to právě listy, které rostlinu po celou vegetační sezónu živily. Prostřednictvím fotosyntézy vytvářely  s pomocí slunečního záření stavební látky, které rostlina využívala ke svému růstu, nebo si je ukládala do zásoby. Různé rostliny se právě tvarem listů liší – záleží například na tom, jestli rostlina roste ve stínu nebo na prudkém slunci, kolik vody má k dispozici a jak s ní dovede hospodařit. Ještě než se listy vybarví a chopí se jich podzimní vichřice, prozkoumáme je v prvním letošním dobrovolném úkolu.

Povinná část:

 

  1. Vydejte se ven do zahrady, parku, na louku. Nejlépe najděte nesečené místo, kde si vyberte 4 různé rostliny, nejlépe co nejvíce navzájem odlišné.
  2. Poté, co rostliny určíte do druhu, změřte jejich výšku (od země až po vrchol) a zaměřte se na jejich listy. Prohlédněte si jejich tvar, velikost, barvu, poměr řapíku a čepele. Všechny informace si zapisujte a foťte.
  3. S pomocí odborné literatury pojmenujte jednotlivé tvary listů a určete, jaké postavení zaujímají na stonku.
  4. Listy obkreslete na papír a pokuste se je dokreslit (naznačit žilnatinu, vybarvit). Všímejte si rozložení žilnatiny, barvy, povrchu. Potom je položte pod tenký papír žilnatinou (spodní stranou) nahoru a přejeďte přes schovaný list boční stranou voskovky nebo pastelkou (této výtvarné technice se říká frotáž). List se vám hezky vykreslí na papír.

Co se vám bude hodit: zápisník, tužka, botanický atlas, pravítko, voskovky/pastelky, fotoaparát/chytrý telefon

Tipy na další řešení:

  • Sebrané listy můžete v novinách vylisovat pod stohem těžkých knížek. Noviny je potřeba často měnit, aby listy nezačaly plesnivět. Z usušených listů lze poskládat obrázky a koláže a vyzdobit si jimi třídu nebo klubovnu.
  • Sežeňte si hlávku červeného zelí a vodorovně ji rozkrojte (požádejte o pomoc někoho dospělého). Na řezu si můžete všimnout zajímavé struktury – jaké? Kde ještě v přírodě lze takovou strukturu vidět? Zkuste se poradit s kamarády nebo dohledat na internetu, jak se tento vzorec odborně nazývá. Bonusem k tomuto úkolu je zdravá svačinka pro celé družstvo 😉

 

Mohlo by vás zajímat: