Úkol 1 (46. ročník)

  • Téma: Výtrusy
  • Doporučené období: září - říjen

Povinná část

  1. Vydejte se ven do lesa nebo lesoparku. Najděte alespoň 3 různé houby (vyberte zástupce s rourkami i lupeny), které si odneste do místnosti. Pokuste se určit jejich druhy.
  2. Houbám odřízněte klobouky, které položte na čistý papír (rourky nebo lupeny směřují dolů). Barvu papíru zvolte dostatečně kontrastní vůči výtrusům (např.: výtrusy holubinek budou lépe vidět na tmavším papíře, hřib babka naopak na světlejším). Papír s klobouky přikryjte (miskou, sklenicí hrncem,…) a na pár dní odložte.
  3. Po 1-2 dnech klobouky opatrně zvedněte a porovnejte výtrusy a jednotlivé tvary, které výtrusy vytvořily. S papírem zacházejte opatrně, ať výtrusy nesetřepete. Pro lepší fixaci výtrusů je můžete z dostatečné vzdálenosti přestříkat bezbarvým lakem na vlasy.
  4. Z výtrusů vytvořte vzorník výtrusů jednotlivých druhů hub. Nezapomeňte vše dokumentovat.

 

Tipy na další řešení:

  • Máte-li možnost, podívejte se na výtrusy pod mikroskopem. Nejlépe vám to půjde s malým kouskem (do 1 mm) výtrusorodého rouška. Čerstvé houby jsou na to vhodnější.
  • Naskládejte klobouky hub (nebo jejich části) na papír tak, aby vysypané výtrusy vytvořil netradiční obrázek. Uspořádejte výstavu vašich děl.
  • Pokuste se najít více jedinců jednoho druhu v různých stádiích vývoje/stáří. Sledujte, která plodnice uvolní nejvíce výtrusů. Kdy je vámi vybraný druh hub na vrcholu uvolňování výtrusů?

Může vám pomoci: