Úkol 4 (49. ročník)

  • Téma: Klíčení
  • Doporučené období: březen - duben

Příroda se po zimě opět probudila. Sluníčko svítí a začíná hřát a svět kolem nás ožil ptačím štěbetáním, a když se rozhlédnete kolem sebe, spatříte nový život na každém kroku. První sněženky dávno odkvetly, ze semínek klíčí nové rostliny a probouzejí se k životu.

Pojďme se podívat kolik času potřebuje semínko, než se z něj vykoukne první klíček. Za jak dlouho vyroste životaschopná rostlina a v jakém prostředí nám rostlinky vyklíčí nejrychleji.

BUDE SE VÁM HODIT: alespoň tři druhy semínek nebo poslouží luštěniny, které máte doma nemusíte do žádného obchodu (hrách, fazole, čočka …), tři květináče nebo plastové misky (třeba od masa, od tvarohu …), hlína, písek, vata, sešit a tužka, pastelky, pravítko, fotoaparát nebo mobilní telefon s fotoaparátem

 

POVINNÁ ČÁST

  1. Domluvte si mezi sebou v týmu, kdo jaký druh luštěniny či jiných semen bude pěstovat. Každý z vás „zasadí“ svoje semínka do tří různých substrátů – hlína, písek, vata. Zapište si kolik semínek jste dali klíčit, ideálně do každé misky dejte stejný počet semen. Nezapomeňte, že semínka potřebují slunce a vláhu, dopřejte jim obojí.
  2. Každý den pozorujte svá semínka, zapište si, kolikátý den a v jakém podloží se objevily první klíčky. Udělejte si fotodokumentaci nebo kresbu.
  3. Po deseti dnech a po 15 dnech změřte velikost nejvyšší a nejmenší rostlinky v každém substrátu a výsledek si zapište. Můžete si opět pořídit fotografii či kresbu. Zapište si kolik semínek vám vzklíčilo v každém ze substrátů. Jaký tvar mají klíčky? Mají už lístky?
  4. Porovnejte svoje pozorování s kamarády v týmu, která rostlina a v jakém substrátu měla nejvyšší úspěšnost při klíčení? Která rostlina a v jakém substrátu dosáhla nejvyššího a nejnižšího růstu? Kolik rostlin vzklíčilo a následně zahynulo?

 

TIPY NA DALŠÍ ŘEŠENÍ

  • Pokud jste si dali klíčit luštěniny (hrách), můžete si je nechat dorůst a v červnu/červenci si pochutnat na sladkých luscích.
  • Z průběžné fotodokumentace sestavte časosběrnou prezentaci, na níž bude vidět jak semínka klíčí, rostou a sílí.